Hoeveel stroom verbruikt een keramiekoven?
LB BerlinJe hebt je eerste oven op het oog, of je hebt er al een en vraagt je na elke stook af wat dat doet met je stroomrekening. De vraag "Hoeveel stroom verbruikt een keramiekoven?" is een van de meest gestelde vragen als het gaat om stoken thuis of in je eigen atelier. En terecht: een keramiekoven is geen waterkoker. Maar het is ook geen stroomvreter waar je bang voor hoeft te zijn – als je weet waar het om draait.
Wij bij Formwerk krijgen deze vraag regelmatig – van klanten die net hun eerste eigen oven kopen tot ervaren pottenbakkers die hun werkplaats willen optimaliseren.
Aansluitwaarde of verbruik: het belangrijkste verschil
Eerst een onderscheid dat veel mensen in de war brengt: de aansluitwaarde (in kilowatt, kW) is niet hetzelfde als het werkelijke stroomverbruik (in kilowattuur, kWh). Een oven met een aansluitwaarde van 7 kW verbruikt geen 7 kWh per uur – want hij verwarmt niet de hele tijd op vol vermogen.
Net als een bakoven die af en toe aanslaat om de temperatuur vast te houden, regelt een keramiekoven zijn verwarmingsvermogen over de hele stookcurve. In de opwarmfase draait hij vaak op 80 tot 100 % vermogen, in de houdfase en bij het gecontroleerd afkoelen een stuk minder.

De elektriciteitsmeter meet de verbruikte kilowatturen (kWh) – het resultaat van vermogen en tijd.
Als vuistregel geldt: het werkelijke energieverbruik van een stook ligt rond 30 tot 70 % van het theoretische maximale vermogen maal de stookduur. De precieze waarde hangt sterk af van de eindtemperatuur. Bij een biscuitstook op 900 tot 1.000 °C ligt de belastingsfactor vaak rond 35 tot 45 %, omdat de oven de temperatuur met relatief weinig vermogen kan vasthouden. Bij een hoogstook op 1.260 °C+ ziet het er anders uit – kort voor het bereiken van de eindtemperatuur draait de oven bijna op vollast, en realistisch kom je eerder uit op 60 tot 70 %.
Dat werkt direct door in de kosten: een hoogstook is per stook merkbaar duurder dan een laagstook – niet alleen door de langere stookduur, maar ook door de hogere belasting in de eindfase.
Typische waarden: kleine ovens op het lichtnet
Kleine keramiekovens tot ca. 80 liter werken vaak op een gewoon geaard stopcontact van 230 V – voor veel hobbypottenbakkers die thuis willen stoken het instappunt. Deze ovens hebben meestal een aansluitwaarde van 2,0 tot 3,6 kW. Bij een typische biscuitstook (tot ca. 1.000 °C) duurt het opwarmen ongeveer 5 tot 6 uur. Daar komt het afkoelen nog bij, voordat je de oven kunt openen.
Concreet betekent dat: een kleine oven op 230 V met een aansluitwaarde van 2,5 kW verbruikt per biscuitstook realistisch ongeveer 8 tot 12 kWh. Dat is meer dan de vuistregel hierboven, omdat een oven met zo weinig vermogen tijdens het opwarmen bijna onafgebroken moet verwarmen. Bij een voorbeeldtarief van 37,3 cent per kWh (de gemiddelde Duitse stroomprijs voor nieuwe klanten volgens BDEW, stand oktober 2026) kost een biscuitstook daarmee ongeveer 3 tot 4,50 euro. Voordelig – en voor de meeste huishoudens zonder problemen haalbaar, zonder dat de zekering eruit vliegt, mits de oven op een eigen groep draait.
Belangrijk: controleer of het stopcontact en de leiding geschikt zijn voor langdurig gebruik. Een oven die 8 uur lang aan een gewone stekkerdoos hangt, is geen goed idee. Een eigen, apart gezekerd stopcontact – bij voorkeur aangelegd door een erkende installateur – is de juiste oplossing.
Een concreet voorbeeld: De keramiekoven Kittec CB 80 PLUS is een bovenlader met 79 liter nuttige inhoud en een aansluitwaarde van 3,6 kW, werkt op 230 V en haalt volgens Kittec 1.200 °C (± 30 °C). Daarmee is hij een van de grootste ovens die je nog zonder krachtstroom kunt gebruiken – en een echte klassieker voor thuis. Met zijn aansluitwaarde van 3,6 kW en een realistische belastingsfactor van ca. 45 % verbruikt een typische biscuitstook (ca. 6 uur opwarmtijd) ongeveer 10 kWh. Bij 0,37 euro per kWh komt dat neer op stroomkosten van zo'n 3,70 euro per stook. Voor glazuurstoken tot 1.200 °C moet je rekenen op duidelijk meer energie en een langere stookduur, omdat de oven bij die temperatuur op de grens van zijn vermogen werkt.
De complete Kittec CB Classic-Line vind je bij ons in de shop in verschillende formaten van 20 tot 95 L – met en zonder krachtstroomaansluiting.
Middelgrote en grote ovens: krachtstroom vanaf 400 V
Zodra je richting 100 liter en meer denkt, kun je niet om een krachtstroomaansluiting van 400 V (CEE 16A of CEE 32A) heen. Ook wie regelmatig hoog stookt, is vaak beter af met meer vermogen, ook al halen sommige kleinere 230 V ovens 1.320 °C. Deze ovens hebben meestal een aansluitwaarde van 6 tot 14 kW.
Neem als voorbeeld een populaire oven uit de middenklasse met 138 liter en een aansluitwaarde van 9,6 kW. Een steengoedstook op 1.280 °C duurt inclusief afkoelen vaak 10 tot 14 uur, maar daarvan wordt maar een deel verwarmd. Realistisch verbruikt zo'n stook ca. 30 tot 45 kWh – afhankelijk van isolatie, ovenlading en stookcurve. Bij 0,37 euro/kWh is dat 11 tot 17 euro per stook. Ter vergelijking: Nabertherm geeft voor zijn bovenlader Top 100 met 100 liter en 7 kW aan dat een biscuitstook (950 °C) en een glazuurstook (1.250 °C) samen 56,7 kWh verbruiken. Omgerekend naar de grotere oven van 138 liter kom je voor de glazuurstook alleen al binnen de genoemde marge uit.
Voor een kleine keramiekstudio die twee stoken per week doet, komt dat neer op bedrijfskosten van ca. 95 tot 145 euro per maand – een overzichtelijke post die je goed kunt inplannen.
Een concreet voorbeeld: Een populair model uit ons assortiment is de Pyrotec Profitherm PY 138 HS, met precies 138 liter stookruimte en een aansluitwaarde van 9,6 kW bij 400 V – aangesloten met een CEE 32A stekker. Zoals bij elke oven ligt zijn werkelijke verbruik ver onder het rekenkundige maximum van 9,6 kW maal de stookduur. Voor een steengoedstook kun je net als hierboven grofweg rekenen op 30 tot 45 kWh, bij 0,37 euro/kWh dus op ongeveer 11 tot 17 euro per stook. Een stook op lagere temperatuur, zoals een biscuitstook, kost navenant minder. Wie twee stoken per week doet, komt zo uit op bedrijfskosten van zo'n 95 tot 145 euro per maand – een goed planbaar bedrag voor een klein atelier of een actieve hobbystudio.
Wat kost het gebruik van een keramiekoven voor pottenbakken nu echt?
Die vraag kun je met een eenvoudige formule benaderen:
Kosten per stook = aansluitwaarde (kW) × stookduur (h) × belastingsfactor × stroomprijs (€/kWh)
Met stookduur bedoelen we hier de tijd waarin de oven verwarmt, dus opwarmen plus houdtijd, zonder de afkoelfase. De belastingsfactor kun je afhankelijk van de stook op 0,35 tot 0,7 zetten, bij een biscuitstook eerder aan de onderkant en bij een hoogstook eerder aan de bovenkant. Het is het deel van de tijd waarin de verwarmingselementen echt aan staan. Hieronder is gerekend met een voorbeeldtarief van 0,37 euro per kWh:
Een goed houvast voor de belangrijkste ovenformaten:
- Kleine oven op 230 V (~2,5 kW, ~50 L, biscuit tot 1.000 °C): ca. 3 tot 4,50 € per stook
- Middelgrote oven op krachtstroom (~7 kW, ~100 L, steengoed tot 1.280 °C): ca. 10 tot 15 € per stook
- Grote studio-oven (~12 kW, ~200 L, hoogstook tot 1.320 °C): ca. 20 tot 28 € per stook
Deze bedragen variëren afhankelijk van je stroomtarief, de ovenisolatie en hoe vol je je oven laadt. Een goed gevulde oven is efficiënter dan een halflege – het stookgoed slaat warmte op en helpt de temperatuur gelijkmatig te houden.
Wat bepaalt het verbruik?
Naast het ovenformaat en de eindtemperatuur zijn er meerdere factoren die het energieverbruik van een stook flink beïnvloeden:
-
Isolatie: Hoogwaardige keramiekovens hebben een isolatie in meerdere lagen – bijvoorbeeld isolatiestenen in de stookruimte met daarachter een laag microporeus isolatiemateriaal. Goed geïsoleerde ovens verliezen minder warmte naar buiten, hebben minder energie nodig om op te warmen en houden de temperatuur stabieler vast. Dat is een van de belangrijkste kwaliteitsverschillen tussen goedkope en hoogwaardige ovens – en je merkt het direct op je stroomrekening.
-
Lading: Een volledig geladen oven benut de energie efficiënter dan een lege. Het stookgoed neemt warmte op en geeft die langzaam weer af – dat stabiliseert de stookcurve en verlaagt het totale verbruik per gestookt stuk merkbaar.
-
Stookcurve: Snelle stoken verbruiken meestal minder stroom, omdat de oven korter warmte naar buiten verliest. Te snel opwarmen kan echter leiden tot ongelijkmatige resultaten of scheuren en belast de verwarmingselementen zwaarder. Een passende, goed geprogrammeerde stookcurve is daarom belangrijker dan die laatste bespaarde kilowattuur. Een goede regelaar zoals de Bentrup TC66 helpt je om zulke curves nauwkeurig te programmeren en op te slaan.
-
Leeftijd van de verwarmingselementen: Oudere verwarmingselementen hebben een hogere elektrische weerstand. Omdat het vermogen daalt als de weerstand stijgt (P = U²/R), heeft de oven langer nodig om zijn eindtemperatuur te halen. En hoe langer een stook duurt, hoe meer warmte de oven via zijn wanden naar buiten verliest – dat drijft het totale verbruik op. Het resultaat is hetzelfde als bij een "inefficiënt" apparaat, maar het mechanisme is anders: niet minder warmte per watt, maar meer tijd – en daarmee meer warmteverlies via de wanden. Heeft je oven merkbaar meer tijd nodig dan vroeger, of haalt hij bepaalde temperaturen nauwelijks nog, dan loont het om de elementen te controleren. Hoe je slijtage herkent, leggen we uit in Stookstaven en verwarmingselementen vervangen. Reserveonderdelen voor onze modellen – waaronder verwarmingselementen en thermokoppels – vind je bij ons bij de accessoires.
- Energiebesparingspakket (ESP): Voor de Kittec CB serie is optioneel een energiebesparingspakket verkrijgbaar met extra premiumisolatie, in de variant NewGen ESP ook met lichtere stenen van schuimkeramiek. In een test van Kittec met een CB 95 S bespaarde NewGen ESP bij een stook op 1.250 °C volgens de fabrikant 8,5 kWh ten opzichte van de standaarduitvoering, bij 0,37 euro per kWh dus zo'n 3,10 euro per stook. Hoe snel de meerprijs zich terugverdient, hangt af van hoe vaak je stookt.
Thuis stoken: waar moet je elektrisch op letten?
Wil je een oven op 230 V thuis gebruiken, dan is de elektrische installatie het eerste wat je controleert. Moderne woningen hebben meestal groepen die met 16A zijn gezekerd – dat komt overeen met een maximaal vermogen van ca. 3.680 watt. Een kleine keramiekoven van 2 tot 3 kW past daarbinnen.
Toch geldt: gebruik je oven nooit aan een stekkerdoos en zo mogelijk op een eigen groep zonder andere grote verbruikers. Urenlang continu gebruik belast stopcontact en leiding – een erkende installateur kan snel controleren of je aansluiting daarvoor geschikt is. Waar je in Duitsland in een huurwoning op moet letten, lees je in Keramiekoven in een huurwoning: mag dat?
Voor grotere ovens vanaf ongeveer 100 liter is een krachtstroomaansluiting (400 V, CEE) meestal nodig. De aanleg is een eenmalige investering. Wat die kost, hangt vooral af van de afstand tussen meterkast en de plek van de oven, vraag daarvoor een offerte aan bij een erkende installateur. Op lange termijn betaalt die zich terug, omdat je dan vrijer bent in je ovenkeuze.

Een CEE aansluiting (400 V) is voor grotere keramiekovens meestal een basisvoorwaarde.
Tip: 's nachts stoken en daltarieven benutten
Heb je een moderne programmeerbare regelaar, dan kun je je oven zo instellen dat hij op een bepaald moment start – en hem bijvoorbeeld 's nachts laten draaien, als de stroom goedkoper is. Sommige energieleveranciers bieden een daltarief of dynamische tarieven aan, waarbij stroom op bepaalde tijden flink goedkoper is. Voor dynamische tarieven heb je wel een slimme meter nodig. Bij een stook van 30 tot 40 kWh scheelt dat al snel een paar euro – en over een jaar telt dat op.
Conclusie: geen reden tot zorg – maar reken bewust
Een keramiekoven is geen stroommonster dat je jaarafrekening opblaast. Met de juiste cijfers in je hoofd kun je het gebruik goed plannen en inbegroten – of je nu een of twee keer per maand voor jezelf stookt of een kleine workshoppraktijk hebt.
Waar het om gaat: koop niet de kleinste oven om stroom te besparen, maar de juiste oven voor jouw werk. Een goed gevulde, hoogwaardige oven met goede isolatie is op den duur efficiënter en goedkoper dan een te klein apparaat dat je vaker moet stoken. In ons assortiment keramiekovens bij Formwerk vind je modellen van Kittec, Nabertherm en Pyrotec – van kleine instapovens op 230 V tot professionele studio-ovens voor de hoogstook. Welke oven past bij je ruimte, je stroomaansluiting en je werk, bespreken we graag in ons gratis ovenadvies (in het Duits of Engels). Een overzicht van de populairste modellen geeft onze vergelijking van keramiekovens, en wat er tijdens de stook zelf gebeurt, lees je in Keramiek stoken: basis, temperaturen en techniek.
Let op: De genoemde waarden zijn bedoeld als richtlijn en kunnen afwijken afhankelijk van ovenmodel, lading, stookcurve en stroomtarief. Voor de elektrische installatie en het gebruik van een keramiekoven raden we aan om alles te laten controleren door een erkende installateur.
PS: Op alle keramiekovens krijg je bij ons 5 % korting met de code WELCOME5. Vul hem gewoon in bij het afrekenen – en je volgende stook is meteen een beetje voordeliger.
Veel plezier met stoken, je Formwerk team!

